Home Ogłoszenia parafialne 7.06.2020

Ogłoszenia parafialne 7.06.2020

czap
 1. Jutro msza sw. odprawiona będzie rano o g.8.30
 2. Z dniem 30 maja br. przestał obowiązywać limit uczestników zgromadzeń liturgicznych i dlatego możemy powrócić do zwyczajnych praktyk religijnych. Jednak w dalszym ciągu w kościołach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny, nie ma też obowiązku zachowania odległości 2 metrów między osobami; oczywiście jeśli jest możliwe, to dla względów bezpieczeństwa sanitarnego można zachować dystans, jednak nie jest to obowiązek prawny – w budynku kościoła wystarczą maseczki. Natomiast podczas zgromadzeń poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego:
  a) uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry LUB zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny,
  b) nie obowiązuje limit 150 osób.
 3. Zatem serdecznie zapraszam wiernych do uczestnictwa w Mszach Świętych i nabożeństwach, przy zachowaniu aktualnych zasad bezpieczeństwa. Zachęcam do powrotu do naszych świątyń parafialnych.
 4. Odwołuję ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy Świętej. Zachęcam wiernych, aby odpowiedzieli na zaproszenie Jezusa, który mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).-Abp Sławoj L .Głódź
 5. Jak podaje KPK (kan. 1247): „W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego”. Odwołując dyspensę proszę duszpasterzy, aby dołożyli wszelkich starań, by świątynie były miejscami bezpiecznymi dla wiernych. – Abp. Sławoj Leszek Głódź.
 6. Powracamy do ogólnych zasad, wynikających z Kodeksu Prawa Kanonicznego i z przykazań kościelnych, na mocy których od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby chore lub objęte wskazaniami władz sanitarnych oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi.
 7. W najbliższy czwartek /11.06/ przypada – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. W tym dniu nie będzie wieczornej mszy św. w Buszkowach. W związku z sytuacją epidemiczną wyjątkowo w tym roku nie będzie tradycyjnej procesji Bożego Ciała z kościoła parafialnego do kaplicy w Buszkowach. Zachowując jednak wszelkie zalecenia władz państwowych i kościelnych w tym roku procesja Bożego Ciała będzie krótsza i przebiegać będzie w następujący sposób: Msza św. o g. 9.oo w kościele parafialnym w Czapielsku, po mszy wyruszy procesja – pierwszy ołtarz- kapliczka przy schodach kościoła/ Marszewska Kolonia/; drugi ołtarz przy kapliczce na rozwidleniu ulic: Słonecznikowa, Bratek i Fiołkowa:/Czapielsk Kurniki/; trzeci przy posesji Państwa Grzyb;/Babidół/; czwarty – przy krzyżu misyjnym przy kościele /Buszkowy/. Bardzo proszę przedstawicieli poszczególnych miejscowości- zwyczajem lat poprzednich – o przygotowanie poszczególnych ołtarzy.
  Po procesji o g. 12.00 w Buszkowach zostanie odprawiona Msza św.
 8. Próba sypania kwiatków będzie w poniedziałek o g. 16.45 w Czapielsku. Wszystkie szczegóły w tym zasady bezpieczeństwa podane zostaną na próbie.
 9. Ważną sprawą jest też zabezpieczenie procesji od strony bezpieczeństwa.
 10. Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87. par.1 KPK udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej 12 czerwca br. – piątek po Ur. Bożego Ciała – dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wiernych korzystających z dyspensy zachęca się, aby pomodlili się tego dnia w intencjach Ojca Świętego Franciszka.
 11. Jak już informowałem I Komunia Św. odbędzie się w tym roku w mniejszych grupach. Przystąpi do niej w sobotę 13 czerwca o godz. 12.00 dwoje dzieci. Spowiedź dzieci i ich rodzin będzie w piątek 12 czerwca od godz. 17:30, a po mszy wieczornej poświęcimy różańce, książeczki i ewentualnie medaliki. Druga I Komunia Św. odbędzie się 1 sierpnia również o godz. 12.00. Przystąpi do niej czworo dzieci. Rodziców zainteresowanych rocznicą I komunii św. zapraszam na spotkanie 14 czerwca po mszy Św. o godz. 11 w Czapielsku.
 12. Intencje mszalne:
  Dzień Gdzie Godzina Intencja
  Poniedziałek, 08.06 Czapielsk 08:30 Intencja wolna;
  Wtorek, 09.06 Buszkowy 18:00 Intencja wolna;
  Środa, 10.06 Czapielsk 18:00 Intencja wolna;
  Czwartek – Boże Ciało, 11.06 Czapielsk 09:00 Intencja wolna;
  Czwartek – Boże Ciało, 11.06 Buszkowy 12:00 Intencja wolna;
  Piątek, 12.06 Czapielsk 18:00 Intencja wolna;
  Sobota, 13.06< Czapielsk 18:00 Intencja wolna;
  Niedziela, 14.06 Czapielsk 08:30 +ks.Wiesław Stolc;
  Niedziela, 14.06 Buszkowy 09:45 +Paweł Bartoszek;
  Niedziela, 14.06 Czapielsk 11:00 +Bogdan Pomierski – 10 r.śm.;

Ks. Andrzej Wilczewski – Proboszcz

Author: Parafia Czapielsk

Comments are disabled.