Ogłoszenia Duszpasterskie 13.02.2022

13 lutego 2022

Czapielsk-Buszkowy, dn. 13.02.2022 r.

1. Dziś VI Niedziela Zwykła
    2. Jutro w poniedziałek – 14.02 – przypadają tzw. Walentynki – msza św. odprawiona zostanie rano o 8.30
    3. W liturgii kościoła wspominamy:
      pon. 14.02 – Święto Świętych Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa, patronów Europy.
    4. Przypominam, że młodzież naszej parafii w tym roku przystąpi do bierzmowania 8. Marca.
    5. Papież Franciszek zwołał w Kościele Synod, do którego zaproszony jest każdy ochrzczony z naszej parafii, niezależnie od tego, czy jest aktywnym członkiem wspólnoty Kościoła, czy też od Kościoła się oddalił. W najbliższym czasie w Kościele mają nastąpić przemiany, ale w jaki sposób mają one nastąpić, będzie w dużej mierze będzie zależało od głosu ludzi, którzy przyjdą i wypowiedzą się na spotkaniach synodalnych. Synod o synodalności to cykl kilku spotkań, które trwają w każdej parafii w Polsce i na świecie. Przeznaczone są one przede wszystkim dla osób świeckich, nie dla duchowieństwa, aczkolwiek można na nie zaprosić również osoby duchowne. Dają one możliwość ażeby każdy mógł bez skrępowania lecz w prawdzie, wypowiedzieć się w sprawach Kościoła, w trosce o naszą wspólnotę parafialną oraz o nasz Kościół. W szczególny sposób zaproszone są osoby zamieszkujące na terenie naszej parafii, które odeszły z jakichś powodów od kościoła ale czują potrzebę obecności Boga w swoim życiu. Jeśli są one zainteresowane, by Kościół był taki, ażeby w nim taka potrzeba mogła się spełniać oraz żeby te osoby poczuły się zaproszone do udziału w życiu naszego Kościoła – zaprośmy je! Szczególnie, jeśli są to nasze dorastające lub dorosłe dzieci. Na spotkaniach, w kilkuosobowych grupach, będziemy dzielić się z innymi naszymi parafianami, swoimi doświadczeniami dotyczącymi życia naszego Kościoła. Dzielimy się sprawami zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Cenne będą propozycje przemyśleń mających na celu określenie kierunków ewentualnych zmian w Kościele szeroko pojętym, a także kwestie spraw, które w Kościele są lub były dobre i powinniśmy ich strzec. Na tych spotkaniach, prowadzonych przez osoby świeckie z naszej parafii, zostaną wysłuchane głosy wszystkich chętnych do zabrania głosu. Efektem tych spotkań będzie spisanie wszystkich konstruktywnych głosów i wniosków a następnie wysłanie ich do diecezji, aby nasz synodalny głos został uwzględniony w określeniu kierunku zmian, jakie będą wprowadzane w Kościele. Zasadnicze pytanie kierowane przez papieża na nasze synodalne konsultacje brzmi: Jak „podążanie razem” Kościoła realizuje się dzisiaj w naszych wspólnotach parafialnych? Dla papieża każdy głos jest ważny, dlatego również my, jako wspólnota parafialna chcemy podjąć ten dialog.
      Spotkanie odbędzie się w kościele w Czapielsku w dn. 19.02.2022 r. (sobota) o godz. 15.00.
    6. Intencje Mszalne:
      pt. 18.02 g.18.oo – o nawrócenie Elżbiety;